Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Genel Chat Sakarya Sohbet Odaları
sakarya sohbet
4 Yorum
444 görüntüleme
Sakarya Sohbet Odaları

Sakarya Sohbet Odaları

Sakarya Sohbet Odaları içerisinde binlerce Sakaryalı kullanıcı Sohbet Chat yaparak, arkadaş arıyor. Arkadaş arayan kullanıcılarımızın hepsi Sakaryalı değil tabi ki farklı il ve ilçelerden Sakarya Sohbet Odaları içerisinde Sakarya’dan kendilerine arkadaş arıyor.

Arkadaş arayan kullanıcılarımız illaki her ilden çıkıyor fakat genellikle Sakarya iline sınır ve yakın illerden sıklıkla karşılaşıyoruz. Sakaryalı kullanıcılarımız bilir fakat Sakarya Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Sakaryalı Bay/Bayan arkadaş arayan kullanıcılarımıza ilimizi tanıtalım.

Sakarya Hakkında

Sakarya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri.

2020 yılı sonu TÜİK verilerine göre İl Nüfusu: 1.042.649 dür. 16 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır.

Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya‘da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci şehridir.

Köken bilimi

Sakarya ili adını; aşağı havzasında bulunduğu, topraklarında Karadeniz’e dökülen ve il topraklarını G-K doğrultusunda ortadan ikiye bölerek kat eden Sakarya Nehrinden alır. Sakarya Nehri’nin ise adını nereden aldığına ilişkin bilgiler Frigler dönemine değin uzanmaktadır.

sakarya sohbet

sakarya sohbet

Sakarya adının nereden geldiği ile ilgili görüşler şunlardır:

 • Eskişehir Çifteler ilçesinin 3 km GD yönünde antik Sangia şehri bulunuyordu. Buradaki kaynaktan çıkan sular önce küçük bir göl haline gelir, sonra akışa geçerek Sakarya Nehrinin kaynağını oluştururlar. Bu antik kentin adının nehre verildiği düşünülmektedir.
 • MÖ 7. yüzyıla kadar bölgeye hakim olan Frigler kutsal saydıkları nehir tanrıları Sangari adını vermişler. Frig ana tanrıçası Kibele’nin kocası olan Atis’i doğuran Sakarya Nehri’nin kızı Nana’dır. Bu isim önce Sangarios, sonra ise saldırgan manasına gelen Zakharion’a dönüşmüştür.
 • Başka bir rivayet MÖ 3. ve MS 4. yüzyılları arası yöreye hakim olan Bitinya kraliçesi Sangarius’un adının verildiği şeklindedir.
 • Sakar Dede adında bir ermiş nehir üzerindeki köprüden geçerken parasız olması sebebiyle hakarete uğrar ve geçirilmez. Keramet gösterir, dua eder, nehrin yönünü değiştirir. Nehre bugün Erenler ilçe sınırlarında türbesi olan bu Sakar Dede’nin adı verilir.


Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :Radyolu Sohbet Odaları

Konuya ait 4 YORUM bulunmaktadır.
 1. Avatar for Derya
  Derya Yanıtla

  cok güzel paylaşım sakarya sohbet denilce aklıma ilk burası geliyor

 2. Avatar for Almila
  Almila Yanıtla

  harika bir ortam kurmuşsunuz tebrik ediyorum emeğinize sağlık arkadaşlar

 3. Avatar for Seda
  Seda Yanıtla

  harika bir ortam kurmuşsunuz tebrik ediyorum emeğinize sağlık arkadaşlar

 4. Avatar for ForumKolik
  ForumKolik Yanıtla

  mobil sohbet dedinmi mobilci.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir