Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Genel Chat Chat Nedir Chat Siteleri Ve Chat Programları
chat-nedir
0 Yorum
356 görüntüleme
Chat Nedir Chat Siteleri Ve Chat Programları

Chat Nedir Chat Siteleri Ve Chat Programları

Chat veya sohbet terimi genel olarak iki veya daha fazla taraf arasında şahsen gerçekleşebilen iletişimi ifade ederken, günümüz modern çağında internet üzerinden Kısa Mesaj Servisi ( SMS ) metin mesajı ve Multimedya Mesajlaşma Servisi ( MMS ) aracılığıyla da gerçekleşebilmektedir. veya örneğin, Slack ve Microsoft Teams gibi araçlar ve Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla .

İnternette, sohbetin tanımı, sizinle aynı anda interneti kullanan diğer kişilerle konuşmak anlamına gelir.

Genellikle, bu konuşma, mesajların deposu olarak bir siteyi – veya sohbet sitesini – ve internetin herhangi bir yerinden katılan bir grup kullanıcıyı gerektiren yazılı mesajların değiş tokuşudur .

Farklı sohbet türleri

Yukarıda açıklandığı gibi, modern sohbet, doğrudan, yüz yüze iletişimin yanı sıra çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Şimdi bunları keşfedelim.

Sohbet odaları

Sohbet odaları internetin ilk günlerinden beri var olmuştur. O zamanlar, sohbet odaları, iki kullanıcı arasında bire bir özel mesajlaşma biçimi olan anlık mesajlaşma da sunan AOL gibi çevrimiçi hizmetlerde tutuluyordu .

Kullanıcılar hizmete bağlanacak, uygun odalar listesinden bir sohbet odası seçecek ve ardından sizi odadaki diğer kullanıcılara tanıtacak bir ekran adı yazacaktır.

Bu günlerde, belirli konulara, ilgi alanlarına ve hatta sadece arkadaşlarla sohbet etmeye odaklananlar da dahil olmak üzere, internette birçok farklı sohbet odası bulunmaktadır.

Bunun gibi grup sohbeti durumları, bülten tahtası forum hizmetleri ve web siteleri tarafından da barındırılabilir. Birkaç web sitesi yalnızca sohbet yapmak amacıyla mevcuttur.

Ek olarak, Slack ve Google Chat gibi iletişim platformları , bir çalışma ortamında ekip iletişimini ve işbirliğini kolaylaştırmak için uzak veya dağınık şirketler için bir sohbet oturumu sağlar.

Bu araçlar, gerçek zamanlı çevrimiçi sohbetin yanı sıra görüntülü ve sesli sohbete olanak tanır ve grup sohbet odaları, dosya paylaşımı ve aranabilir geçmiş gibi özellikleri paylaşır.

Sohbetler devam ediyor veya belirli bir zaman ve süre için planlanmış olabilir. Çoğu sohbet, belirli bir ilgi veya proje konusuna odaklanır ve bazıları, sohbete katılan herhangi biriyle konuşan konuk uzmanları veya ünlü kişileri içerir.

Zoom gibi iki veya daha fazla taraf arasında sesli sohbeti kolaylaştıran ve görüşme sırasında görüntülü olma seçeneği sunan başka platformlar da var. Bu tür yazılımlar çoğunlukla işletmeler tarafından yüz yüze toplantıların yerini almak için kullanılır.

Akıllı telefon sohbet uygulamaları

Tabii ki sohbet sadece bilgisayarlarda olmuyor. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte artık kullanıcıların birbirleriyle sohbet etmelerini sağlayan düzinelerce uygulama var.

Slack gibi sohbet yazılımlarının akıllı telefonlara ve mobil cihazlara yüklenebilen mobil uygulamaları olsa da, bu akıllı cihazlar genellikle bu mobil cihazlara özel sohbet yazılımıyla birlikte gelir.

Örneğin WhatsApp , hem iPhone hem de Android cihazlarda kullanılabilen bir sohbet uygulamasıdır. Bu uygulama, bir akıllı telefondan diğerine metin mesajları, resimler, video, kullanıcı konumu ve sesli medya mesajları göndermek için interneti kullanır.

chat-nedir

chat-nedir

Ayrıca kullanıcılar arasında sesli ve görüntülü aramalar yapılmasını sağlar. Bir diğer benzer akıllı telefon uygulaması, platformda arkadaşlarla sohbet etmek için kullanılan Facebook Messenger’dır. Sohbet, özel bir pencerede veya Messenger uygulamasında gerçekleşebilir, ancak yüz yüze dönüşümleri de sağlar.

FaceTime , Apple iOS cihazlarında bulunan başka bir sohbet seçeneğidir. Bu uygulama, iki kişi arasında görüntülü sohbeti etkinleştirmek için cihazın ön kamerasını kullanır.

Grup sohbeti veya başka özellikler sunmasa da iPhone, iPad, iPod touch veya Mac kullanan biriyle sohbet etmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Chatbotlar nedir?

Chatbotlar , geleneksel sohbet odalarından ve sohbet yazılımlarından biraz farklıdır. Bunlar, insan konuşmasını taklit eden yapay zekaya ( AI ) sahip bilgisayar programlarıdır. Kullanıcılar farkında bile olmadan bir chatbot ile etkileşime girebilir.

Örneğin, insanlar bir web sitesini ziyaret ettiğinde ve sohbet penceresinin diğer ucundaki bir kişi tarafından bir haber bülteni almak veya belirli bir içeriğe erişmek için adlarını, e-posta adreslerini ve diğer bilgileri sağlaması istendiğinde, bu bir chatbot iş başında.

Ek olarak, bazı şirketler müşteri hizmetleri temsilcisi olarak sohbet robotlarını kullanır . Örneğin, kullanıcılar bir ürün veya hizmet hakkında soru sorarken Facebook Messenger’da bir chatbot ile sohbet edebilir.

Tipik olarak, bir sohbet robotu AI özellikli bir etkileşim olarak başlar, ancak sonunda diğer uçtaki insanı daha fazla yardım için uygun temsilciye aktarmaya yol açar.

Sohbet, modern çağda birçok farklı biçim alabilir. İster hemen yanınızda ister dünyanın diğer tarafında olsunlar, başkalarıyla iletişim kurmanın harika bir yoludur ve hem kişisel hem de profesyonel ortamlarda uygulamaları vardır.

Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :Radyolu Sohbet Odaları

Konuya henüz yorum yapılmadı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir