Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Genel Chat Sinop Sohbet
sinop sohbet
0 Yorum
428 görüntüleme
Sinop Sohbet

Sinop Sohbet Odaları içerisinde binlerce Sinoplu Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik sadece Sinop değil ilimize sınır ve yakın olan illerden de çok sık kullanıcılar ile karşılaşıyoruz. Farklı illerden Sinop Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapan kullanıcılarımızın amaçları ise kendilerine Sinop ilinden arkadaşlar edinmektir.

Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce sizlere ilimiz hakkında bilgiler verelim. Sinop ilimiz hakkında bilgi vermeye ise önce ki makalemde kaldığım yerden devam edeyim.

Sinop Sohbet Odaları

İlimiz Hakkında

Sinop, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bir ildir.

İl nüfusu: 216.460’dür. İlin yüz ölçümü 5.718  km2‘dir. İlde  km2‘ye 38 kişi düşmektedir. 2021 verilerine göre 9 İlçe, 9 belediye, bu belediyelerde 50 mahalle, ayrıca 464 köy bulunmaktadır.

Köken bilimi

Antik Çağ’da, Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop’un saptanabilen en eski adı, Sinope’dir. Bir söylenceye göre kent adının kurucusu olarak kabul edilen aynı isimli bir Amazon kraliçesinden almıştır. Bir başka söylenceye göreyse, kenti eski Yunan’da Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından Sinop kurmuştur. Bahsi geçen Yunan efsaneleri İÖ V. – IV. ve III. Y.Yıllarda tarihlenmektedir ve aynı dönem kent sikkeleri üstünde, Sinope’nin başı görülmektedir.

Hangi söylence benimsenirse benimsensin, kentin kurucusunun Sinop olduğu kesindir. Ancak, Sinop bir su perisi ise, kentin Yunan kolonicilerce; Amazon ise; Anadolu’nun yerli halklarınca kurulmuş olması gerekir. Bu ikilem, dilbilim çalışmalarıyla bir ölçüde çözülmemiştir: Gerek etimolojisine yabancı olan Sin ya da Sind sözcüklerine Yunanistan’ın dışında daha çok Pontos, Doğu Anadolu Bölgesi, İran ve Hindistan’da rastlanmaktadır. Bu da, Sinop adının yerli Anadolu dillerinde gelmiş olabileceğini göstermektedir.

Ünlü Antik Çağ coğrafyasısın Strabon ise, kentin kurucusu olarak, Argonotlardan Taslayalı Otolikos’u göstermekte ve onun kenti ele geçirerek bir Yunan kolonisi kurduğu yazmaktadır. “Kentin ele geçirilmesi” kavramı, kolonileştirmeden önce, Kent’te yerli bir halkın yaşandığını ortaya koymaktadır. Strabon’un sözünü ettiği gelişmeden sonra, Sinope Kenti İÖ VII. yıllarında bir kez Miletuslular’ca kolonileştirilmiştir.

sinop sohbet

sinop sohbet

Kent’te, sırasıyla Miletuslu Habrindas, Koos ve Krenitas dönemlerinde yerleşilmiştir. Tüm bu söylence ve tarihsel olaylar Sinop’un ilk çağlarda yerli halkça kurulduğunu, bu yerleşimi, söylencesel Argonot seferiyle ilgili olarak bir Yunan kolonisi’nin izlediğini, son olarak da Miletusların burada bir koloni kurduğunu ortaya koymaktadır. Sinop’u da içeren Karadeniz Bölgesi’nin en eski halkı Hitit kaynaklarında bahsi geçen Kaskalar olup bu kaynağa göre “Arauanna Ülkesi adlı bir bölge de, Sinop yöresinde bulunuyordu.

Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :Radyolu Sohbet Odalarımız

Konuya henüz yorum yapılmadı.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir