Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Genel Chat Amasya Sohbet Odaları
amasya sohbet odaları
10 Yorum
595 görüntüleme
Amasya Sohbet Odaları

Amasya Sohbet Odaları

Amasya Sohbet Odaları içerisinde binlerce Bay/Bayan kullanıcılar Ücretsiz Sohbet Chat yapıyor, kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik sadece Amasya ilinden değil Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinden kullanıcılar Sohbet Chat yaparak kendilerine Amasya ilinden arkadaş arıyor.

Türkiye’nin 81 ili diye söyledim fakat genelde sıklıkla Amasya il sınırında ki ve yakın illerden kullanıcılar sıklıkla görüyoruz. Amasya Sohbet Odaları içerisinde öğrenci, bekar, dul ve evliler olmak üzere kullanıcılar var. Sohbet Odaları içerisinde Sohbet Chat yapmaya başlamadan önce Amasya ilimizi kısa bir özetle tanıtayım.

Amasya Hakkında

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nde Amasya ilinin merkez ilçesidir. 2019 itibarıyla Amasya (merkez ilçe) 150.828 nüfusa sahiptir.

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu‘nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, Pers, Pontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

Bazı sikkeler üzerinde Amaccia veya Amacia isimlerine rastlanılmaktadır. Amasya’nın fethinden önce ve sonrasında da Türkler, Amasseia’yı veya Amaccia, Amacia Türkçede söylendiği gibi Amasya yapmışlardır.

Tahminen MÖ 60 ve MS 19. yıllarda Amasya’da doğduğu bilinen ve Coğrafya ilminin mucidi olarak tanınan Strabon, yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amasya‘dan Amasseia olarak söz etmektedir.

Etimoloji

Strabon’a göre Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon kraliçesi olan Amasis’den gelmektedir. Bulunan Yunan ve Roma sikkelerinde görüldüğü üzere isim zamanla Αμάσεια, Amaseia, Amassia ve Amasia olarak değişmiş ve sonunda Türkler Amasya olarak adlandırmışlardır. Amasya’nın bugüne kadar 19 farklı devletin egemenliği altına girdiği söylenmektedir.

Coğrafya

Amasya Karadeniz’in hemen gerisinde yer alır. Şehir vadi tabanı üzerine kurulmuştur. Anadolu’nun iç kesimlerini Samsun Limanı’na bağlayan yol üzerinde bulunan Amasya, 1930’da inşa edilen demiryolu ile Samsun’a bağlanmaktadır.

İklim

İlde Karadeniz iklimi – kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları kara iklimi kadar kurak, Türkiye’de Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, kara iklimi kadar sert değildir. Ayrıca Yeşilırmak ve vadinin verdiği yumuşatıcı etki de yadsınamaz boyuttadır. Kış mevsiminde vadinin verdiği özellikten dolayı yükseklerde kar olsa bile şehir merkezinde kar etkisizdir.

amasya sohbet odaları

amasya sohbet odaları


Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :Radyolu Sohbet Odaları

Konuya ait 10 YORUM bulunmaktadır.
 1. Avatar for Shiber
  Shiber Yanıtla

  harika bir ortam kurmuşsunuz tebrik ediyorum emeğinize sağlık arkadaşlar

 2. Avatar for Edaciq
  Edaciq Yanıtla

  çok kaliteli ender bulunan bir yer sohbet ve müzikler harika çok daha iyi olacağınızdan şüphem yok kolay gelsin herkese iyi chatler

 3. Avatar for IrcRehberi
  IrcRehberi Yanıtla

  Mobilci.Net kalitesiyle sohbetinizi mutlu şekilde yapabilirmenin garantisini size verebiliriz, her bir birey saygi ve sevgi çerçevesi içerisinde bulunduğu sürece sizlerinde yerini alabileceği tek sohbet platformudur. neşeniz bol, goygoyunuz çok olsun 🙂

 4. Avatar for HaKaN
  HaKaN Yanıtla

  https://www.mobilci.net görünün güzel bir mobil sohbet sitesi

 5. Avatar for Shiber
  Shiber Yanıtla

  sohbet denilince özellikle bedava sohbet denilince akla gelen ilk yerlerden biri

 6. Avatar for bLabLa
  bLabLa Yanıtla

  mobil sohbet güzel arkadaşlıklar olgun bayanların buluştuğu tek nokta çıkın çıkın gelin

 7. Avatar for Revenge
  Revenge Yanıtla

  Eski chatciLerden kim kaldı diyorsanız mobilci.net sunucusunu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 8. Avatar for Osman
  Osman Yanıtla

  Arkadaşlık siteleri içerisinde en samimi, en güzel insanları burada tanıdım. Arkadaş sitelerinde boşa vakit harcamışım, bundan sonra en iyi arkadaşlık sitesi Mobilci.Net adresindeyim.

 9. Avatar for Makanist
  Makanist Yanıtla

  https://www.mobilci.net görünün güzel bir mobil sohbet sitesi

 10. Avatar for Banu
  Banu Yanıtla

  Eski chatciLerden kim kaldı diyorsanız mobilci.net sunucusunu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir