Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Samsun Sohbet Samsun Canlı Sohbet
0 Yorum
görüntüleme
Samsun Canlı Sohbet

Samsun Canlı Sohbet

Samsun Canlı Sohbet Odaları içerisinde binlerce Samsunlu kullanıcı Sohbet Chat yapıyor kendilerine arkadaş arıyor. Üstelik Samsun Sohbet Odaları içerisinde sadece Samsun değil. Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcılar Ücretsiz Sohbet Chat yaparak kendilerine Samsun’dan Bay/Bayan arkadaş arıyor.

Samsunlu kullanıcılarımız ilimiz hakkında yeterince bilgilere sahiptir. Fakat farklı illerden olup da Samsun Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Samsunlu Arkadaş arayışları içerisinde olan kullanıcılarımız için ilimizi tanıtalım. İlimizi tanıtmaya ise diğer makalemizde kaldığımız yerden devam edelim.

Samsun Sohbet

Roma ve Bizans Dönemi

MÖ 63 yılında Romalı general Lucius Licinius Lucullus lejyonlarıyla Amisos, Sinopi ve Trebizond’u ele geçirmiştir. Lucullus tarafından ele geçirilen şehir bir gün boyunca yağma edilse de bütünüyle yıkılmaktan kurtarılarak kısmen de olsa tamirat görmüş, Bitinya ve Pontus eyaletine bağlanmıştır.

Samsun MÖ 48 sonlarına doğru Gnaeus Pompeius Magnus ve Jül Sezar’ın arasındaki çekişmeyi fırsat bilen Pontus kralı II. Farnakis tarafından kuşatılmış, Roma’ya sadık kalmak isteyen kent dirense de düşmüş ve halk Pontus ordusunca kılıçtan geçirilmiştir. Tekrar Pontus egemenliğine girene kent bir yıl sonra gerçekleşen Zela Muharebesi’nde muzaffer olan Roma ordusu tarafından bir kez daha alınmıştır.

Samsun

Roma Cumhuriyeti’ne olan bağlılığından dolayı hür şehir olarak tanımlanmıştır. Vergiden bağımsız, kendi kendini yöneten bir kent olarak devlete bağlanmıştır. Jül Sezar’ın suikaste uğramasının ardından kurulan ikinci triumvirlik döneminde Marcus Antonius’un hâkimiyet sahasında kalan ve Pontus Polemoniacus eyaletine bağlanan şehir. Augustus’un hâkimiyetine girdiğinde tekrar serbest şehir ve Roma’nın müttefiki olarak ilân edilmiştir. Sonraları Galatya eyaletine bağlanmıştır. 111-113 yılları arasında Samsun valisi olan olan Plinius’un İmparator Trajan’a yazdığı mektuptan şehrin yerel bir meclis tarafından kendi yasalarıyla yönetildiği öğrenilir. Samsun, 2. yüzyılın sonlarından itibaren hür şehir imtiyazını yavaş yavaş kaybetmeye başlamış olup merkezî yönetime daha bağlı bir yönetim anlayışı gelişmiştir.

Geleneksel anlatıma göre Andreas’ın bizzat ziyaret ettiği şehir henüz 1. yüzyılda Hristiyanlaşmış; 303-305 yıllarında Diocletianus’un imparatorluğu sürerken bu dinin takipçilerine yönelik zulümler diğer yerlerde olduğu gibi Samsun ‘da da kendini göstermiştir. Galerius’un iktidarında da baskılar sürmüştür. Bu durum Roma İmparatorluğu’nun 395’te bölünmesiyle birlikte sona ermiştir. Doğu topraklarına hükmeden ve resmî din olarak Hristiyanlığı benimseyen Bizans İmparatorluğu’nun hâkimiyet bölgesindedir. Kalan Samsun Hristiyan bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür.

İeroklis’in 6. yüzyıla tarihlenen Sinekdimos adlı eserinde Samsun, Pontiki piskoposluğunun Helenopontos eyaletine bağlı bir sahil kasabası olarak tanımlanmaktadır. I. Justinianus dönemiyle birlikte Armeniakon eyaletine bağlanan şehir. Orta Bizans döneminde Paflagonya ile Armeniakon themalarının kuzey sınırını oluşturmaktaydı. Geniş hinterlandı, iç kısımlardan gelen tahıl ürünleri ve bol zeytin hasadı nedeniyle Konstantinopolis ile Kırım arasında bir ara liman görünümünde olan şehir. Ayrıca Pontos Polimoniakos eyaleti ile yapılan denizyolu ticaretinin üssü olarak önemli liman kenti konumunu korumuştur.

Konuya henü yorum yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0:00
Çalan :