Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Adıyaman Sohbet Adıyaman Sohbet
adıyaman sohbet
0 Yorum
32 okunma görüntüleme
Adıyaman Sohbet
83 / 100

Adıyaman Sohbet

Adıyaman Sohbet Odaları içerisinde binlerce Adıyamanlı kullanıcı Sohbet Chat yapıyor, kendilerine bulundukları illerden Bay ve Bayan olmak üzere arkadaşlar arıyor. Fakat Adıyaman Sohbet Odaları içerisinde sadece Adıyaman ili veya Adıyamanlı kullanıcılar değil Türkiye’nin 81 ilinden kullanıcılar oluyor. Farklı illerden olup da Adıyaman Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Adıyamanlı Bay ve Bayan arayışları içerisinde olan kullanıcılarımız var. Üstelik Tamamen Ücretsiz Bedava olarak kendilerine Sohbet Chat yaparken Arkadaş arayışları içerisinde olan kullanıcılarımız bizim ile Kolay Sohbet ile tanışıyor.

Adıyaman Sohbet Odaları içerisinde 18 yaşından büyük olmak üzere her yaştan kullanıcılarımız var. Sohbet Odaları içerisinde öğrenci, genç bekar, dul ve evli olmak üzere kullanıcılarımız Adıyaman içerisinde şanslarını deniyor fakat olumlu da sonuçlar alıyorlar. Adıyamanlı kullanıcılarımız ilimiz hakkında bilgilere sahiptir. Ama farklı illerden olup da Adıyaman Sohbet Odaları içerisinde kendilerine Adıyamanlı arkadaş arayışları içerisinde olan kullanıcılarımız için Adıyaman ilimiz hakkında kısaca bilgiler verelim.

Adıyaman Hakkında

Adıyaman Merkez İlçesi Tarihi

Uzun yıllar boyunca Hısnımansûr adıyla anılan şehrin içinde olduğu bölgede yerleşimin tarihi oldukça eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Bölgede tarih boyunca Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Seleukos, Kommagene Krallığı ile Roma ve Bizans hakimiyeti görülmüştür. 7. yüzyıldan itibaren İslâm akınları bölgede görülmeye başlamış ve 670 yılında yerleşiminde içerisinde olduğu bölge Emevî hakimiyetine geçmiştir. Emevî kumandanlarından Mansûr bin Ca’vene tarafından bugünkü kale inşa ettirildi.

758’de Abbâsî egemenliğine geçen Hısnımansûr, 926-958 yılları arasındaki Hamdaniler döneminden sonra yeniden Bizans hakimiyetine geçti. 11. yüzyılda Türk akınlarına uğrayan yerleşim, ilk defa 1066’da Selçuklu kumandanı Gümüştekin tarafından alındı. Artuklu, Eyyûbî ve Selçuklu, İlhanlı, Akkoyunlu, Dulkadiroğulları ve Memlüklü hakimiyetinden sonra 1515 yılında Osmanlı egemenliğine geçti.

Osmanlı idaresinde 1519’da Maraş eyaletine bağlı sancak olan yerleşim, 1531 yılında Elbistan sancağına bağlı bir kaza haline getirildi. 1519 yılında yerleşimin ilk tahririnde 1000 civarında Müslüman nüfusun yanında yerleşimde 400 civarında da Gayrimüslim nüfus bulunmaktaydı. Hısnımansûr, 1563’te yeniden Maraş’a bağlandı ve uzunca yıllar bu konumda kaldı. Tanzimattan sonraki düzenlemede 1841’de kaza olan yerleşim, 1849’da Diyarbekir vilayetine bağlı bir sancak durumuna getirildi. 1859’da Malatya sancağına, 1883’te de Harput Vilayeti’ne bağlandı. Cumhuriyet döneminde Hısnımansûr, 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın ilçesi olarak kaldı. 22 Haziran 1954’te Adıyaman ilinin kurulmasıyla merkez ilçe oldu.

 

adıyaman sohbet

adıyaman sohbet


Şu Konular belki ilginizi çeke bilir :


Online Radyo

Konuya henü yorum yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0:00
Çalan :